Neofolklor sztuka wsi na nowo ?

 

Jestem zadowolony z samego dzieła  (nad ustawieniami lamp cieni i świateł wciąż pracuję)  bo malowaniem tu się wspomogłem, co dało dodatkowy efekt. Przedstawiam „Babobab”:

IMG_20160728_092515
Babobab

Asamblaż wielomedialny czy technika własna – jak kto woli, w stylu neofolklor, który mnie ostatnio pochłonął.

Myślę, że kultura wiejska w Polsce tak na prawdę zanika. Gdzieś się jeszcze ją reanimuje ale kultura żywa znika wraz ze zmianą stylu życia na wsiach. Typowe gospodarstwa rolne, które było spadkobiercami stylu życia chłopstwa zmieniły swe oblicze bardzo. Wsie zaczynają służyć jako sypialnie dla ludzi pracujących w mieści, a i sami rolnicy, farmerzy, ogrodnicy częściej po rozrywkę i kulturę zapuszczają się do miast.

Obecnie pozostają wspomnienia, zdjęcia, interpretacjepozostają ślady, które można zbierać czytać i na nowo odtwarzać, jednakże będzie to już pewne studium aniżeli wejście w aktywną kulturę.

Korzystając z przywileju i argumentu, że pochodzę ze wsi roszczę sobie prawo do wniesienia pierwiastka tej spuścizny. Może ona być nawet bardziej wartościowa niż „Cepeliowy” styl, ożywiać w ten sposób wyobraźnię widza, ciekawość, generując niedopowiedzenia i tchnąć w niego jeszcze odrobinę zainteresowania swoimi korzeniami. „Według obu wersji nazwa Polska wywodzi się od„pola” – nazwy mającej w języku polskim zarówno znaczenie przestrzenne jak też rolnicze” (źródło cytatu Wikipedia).

Inne moje prace neofolklorystyczne: „Chłopek i chłopka” i „Czarna Pann Młoda”, którą to kiedyś ku radości Państwa i swojej opisze indywidualnie.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s